BilaHare

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İktisat
 4. »
 5. Ceteris Paribus Nedir Ne Demek

Ceteris Paribus Nedir Ne Demek

muktesid muktesid -
450 2
ceteris paribus

Ceteris Paribus

Bu bölümü okumaya başladığınız ilk günden beri adını sık duyduğunuz ceteris paribus en çok merak edilen kavramlardan birisi olmuştur. Sizin de hep merak ettiğiniz ceteris paribus nedir, ne demek, ne işe yarar gibi soruları bu yazımızda yanıtlamaya çalışalım.

Ceteris Paribus, İktisatta ve diğer bilimlerde “Diğer tüm şartlar sabitken” anlamı taşımaktadır. Latinceden bir tanım olan ceteris paribus bir varsayım olarak fonksiyona sadece tek değişkeni katarak, diğer durumların değişmediğini, sabit olduğunu belirtir.

Biliyoruz ceteris paribus nedir tanım olarak bu kadar basit ve açık olsa da ceteris paribus ne demek tanımlamak için daha fazlasına ihtiyacımız var. Çünkü her kitapta geçen bu tanımın aslında ne anlam ifade ettiğini, ne söylemeye çalıştığını detaylı bir şekilde belirtmemiz gerekir.

Ceteris Paribus Nedir

Ceteris Paribus varsayımı, iktisadi olarak bir denklemde sonucu etkileyen birden çok değişken, şart, koşul olması durumunda bunlardan yalnızca birini inceleyerek sonuca etkisini açıklamada kullanılır. Bir varsayım alt yapısına sahip olan iktisat bilimi, ekonometri gibi tüm değişkenleri hesaba katmayarak yalızca bir değişkenin etkisi açıklanmaya çalışılır.

İsterseniz ceteris paribus nedir açıklamamızı bir örnekle detaylandırarak ceteris paribus ne demek tam olarak oturtalım.

Talep kanununu ele alarak açıklayalım. Talep Kanunu, bir malın fiyatı yükseldiğinde, ceteris paribus, o malın talep edilen miktarının düştüğünü açıklayan bir iktisadi yasadır. Yani bu önermemeye göre talep miktarını etkileyebilecek, tamamlayıcı malların, ikame mallarının, zevk ve tercihlerin, tüketicinin geliri gibi değişkenlerin sabit olduğunu ve talep miktarını etkilemediği varsayılmıştır. Oysa gerçek hayatta tüm bu değişkenler talep miktarını etkilemektedir.

İlgili Yazılar

2 Yorum

 1. Demet Oylum - -

  Bir de bunun amca oğlu var mutadis mutandis varsayımı o da birlikte bizi yakmaya söz vermişler

 2. iktisat - -

  Kesinlikle katılıyorum. Teorileri açıklamada Ceteris Paribus kadar o da önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir