BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Otomobil
  4. »
  5. 2022 Otomobil Satışları Tüm Dünyada Düşüyor

2022 Otomobil Satışları Tüm Dünyada Düşüyor

admin admin -
304 0
araba satışları düşüyor

2022 yılında Tüm dünyada otomobil satışları yönünde önemli daralmalar dikkati çekiyor. Avrupa’da Nisan 2022 tarihinde %20’nin üzerinde otomobil satışlarında düşüşler var. Ayrıca, Rusya’da da kendi üretimi Lada – Avtovaz marka araba satışlarının %83,5 oranında düştüğü açıklandı.

Şu anda çip krizi gibi nedenler tam kapasite üretim yapılamıyor. Ancak üretimler eski seviyelere geldiğinde mevcut talebin çok üzerinde arz olacağı bugünden görüyoruz. Bu da otomobil üreticilerini endişeye sevk ediyor. 2022 otomobil satışları sayılarıyla 2023’de üretilen arabaların tümünün satışı zor görünüyor.

Avrupa Piyasası Daralıyor

Avrupa otomobil pazarındaki düşüşe Otomobil Distribütörleri Derneği ODD‘nin Mayıs 2022 raporunda (raporu buradan indirebilirsiniz) yer verildi. Rapora göre :

“UK ve EFTA ülkeleri toplamına göre otomotiv pazarı 2022 yılı Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre %21,3, otomobil pazarı %20,2, hafif ticari araç pazarı %30 azalış gösterdi.”

UK ve EFTA ülkeleri göz önüne alındığında 2022 yılı Ocak-Nisan döneminde 2021 yılının aynı dönemine oranla daralma yaşanan pazarları %26,5 ile İtalya, %23,8 ile Danimarka ve %23,5 ile Finlandiya olarak sıralayabiliriz.

Rusya Piyasasında Otomobil Satışları Durma Seviyesinde

Rusya’da otomobil satışlarıyla ilgili veriler açık bir kriz olduğunu gösteriyor. Ayrıca, Avrupa’daki %20-30 civarındaki düşüşlerden çok daha derin daralmaları izliyoruz. Ek olarak, %83,5 gibi bir daralmadan bahseden Rus üretimi LADA markasının açıklaması dikkat çekiyor. Rusya pazarında yer alan Volkswagen ve Volvo da %96 gibi çok yüksek düşüş rakamları açıkladı.

Türkiye Otomobil Piyasası

İkinci el otomobil piyasasında bir önceki yıla göre önemli düşüşler gördük. Buna rağmen Türkiye piyasası daha hareketli durumda. Buna rağmen, piyasadaki satış adetlerinin istenen seviyelere çıkmasının önündeki en büyük engel fiyat artışları oluyor. Çünkü, döviz ve altın gibi değerlere oranla çok daha yüksek oranda artan piyasaya alıcıları endişelendiriyor.

Dünya geneliyle karşılaştırma yapan alıcı ve yatırımcılar bir balon etkisinden korkuyorlar. Avrupa ve Rusya’daki satışların düşüşü domino etkisi yaparsa mevcut fiyatların yarısından daha fazla düşebileceği konuşuluyor. Bu durum, ihtiyacı olup alanlar dışındaki yatırımcıları biraz daha dikkatli davranmaya itiyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir