BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilim
  4. »
  5. Tüm Zamanların En Büyük 10 Mühendisi

Tüm Zamanların En Büyük 10 Mühendisi

Omr Omr -
256 0
Tüm Zamanların En Büyük 10 Mühendisi

1.  Nikola Tesla

Muhtemelen en büyük mühendisler listesinin başında Nikola Tesla var. Sırp’dı ve 28 yaşında Thomas Edison ile çalışmak üzere Amerika’ya taşındı. Tesla, belki de en küçümsenen elektrik mühendislerinden biridir ve icatlarının çoğu için övgü almadı.

Yine de toplum üzerinde büyük bir etkisi olduğuna şüphe yok. Buluşları arasında endüksiyon motoru, 3 fazlı elektrik, floresan aydınlatma ve Tesla bobini bulunmaktadır. Ayrıca bir transformatör ve bir motordan yapılan AC akım üretim sistemini geliştirdi.

2. Thomas Edison

Thomas Edison, Amerikalı bir mucitti ve büyük bir işadamı olarak anılıyordu. Şaşırtıcı bir 1.097 patenti, bir rekoru var. Tarihteki en üretken mucit olarak aşağı iner. Birçok icatından birkaçı sinema kamerası ve projektörü, fonograf ve akkor ampulü içerir. Ampulsüz bir hayat hayal edebiliyor musunuz?

3. Henry Ford

Henry Ford, Ford Motor Company’yi kuran bir mühendis ve sanayiciydi. Gerisi tarih. Modern otomobilin mucidi olmasa da, seri üretime yol açan montaj ve üretim hatları geliştirdi – bu da ortalama bir insanın karşılayabileceği ilk motorlu otomobili ortaya çıkardı. Sonuç olarak, otomobili sadece meraktan ziyade bir zorunluluk haline getirdi.

4. Arşimet

Üretimde klasik bir bilim adamı olan Arşimet, Yunan bir mühendis, matematikçi, fizikçi ve astronomdu. Bu alanlarda kalıcı bir etkiye sahipti ve adam hakkında çok az şey bilinmesine rağmen, icatları zamanın testine dayandı ve birçok modern tasarımın temellerini attı. Suyu verimli bir şekilde yükseltebilen Arşimet vidası şüphesiz en ünlüsüdür.

5. Nikolaus Otto

Bir Alman mucit olan Nikolaus Otto, dört zamanlı motorun geliştirilmesiyle tanınır. Otto çevrimli motor olarak da anılan buluşu, motorlu araçların gelişimini başlatmaya yardımcı oldu. Aynı dört adımda yakıt ve hava çekilir, karışımı sıkıştırılır, sonra ateşlenir ve son olarak egzozdan dışarı atılır, günümüzün modern yanmalı motorlarının temelini oluşturmaktadır.

6. Leonardo Da Vinci

Resmiyle en ünlüsü olan Da Vinci, mühendislik söz konusu olduğunda aslında zamanının ilerisindeydi. Teknolojik ustalığının en iyilerden biri olarak orada olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir. O zamanlar mühendislikteki sınırlar nedeniyle fikirlerinin nispeten azı uygulanabilir olsa da, günümüzün helikopterleri gibi uçan makinelerden yoğunlaştırılmış güneş enerjisine kadar birçok buluşu kavramsallaştırdı.

7. Wilber ve Orville Wright

Tamam, teknik olarak burada iki kişi var, ama bu listenin iyiliği için onları tek olarak sayacağız. Uçağın yaratılmasından kardeşler sorumluydu. Başlangıçta bisiklet tamircileri, uçurtma uçurma sevgileri ve merakları onları yeni zirvelere götürdü. İlk prototipler havada uzun süre kalmadı, ancak kardeşler uçuş sırasında kanadın şeklini değiştirmek için bir makara sistemi geliştirmek için yorulmadan çalıştılar ve uçağa daha fazla stabilite sağladı ve bugün yaşadığımız dünyayı değiştirdi.

8. Alexander Graham Bell

İskoç doğumlu bir mühendis, bilim adamı ve mucit olan Alexander Graham Bell, bize ilk telefonu sağlamasıyla tanınır. Çalışmaları, alışılmadık bir şekilde hem annesinin hem de karısının sağır olmasından güçlü bir şekilde etkilendi. Bu onun hitabet ve konuşma alanlarına odaklanmasına ve sonunda işitme cihazlarıyla deneyler yapmasına yol açtı. Telefon için ilk ABD patenti 1876’da kendisine verildi. Daha sonraki yaşamında havacılık ve optik telekomünikasyon dahil olmak üzere birçok başka icadı da vardı.

9. George Stephenson

George Stephenson, ilk demiryollarından bazıları için buharlı lokomotifler geliştiren ve inşa eden bir inşaat ve makine mühendisiydi. Etkisi nedeniyle bazen ‘Demiryolunun Babası’ olarak anılır. İngiltere’deki sanayi devrimi sırasında yaşadı ve 1848’de vefat ettiği sırada, demiryolları ve fabrikaları, dünyanın en zengin ülkelerinden biri olmasına neden oldu. George’un oğlu Robert, babasının demiryolları inşa etmesine yardım etti ve kendi başına eşit derecede ünlü oldu.

10. Elon Musk

Güney Afrika doğumlu modern mühendis, mucit ve iş adamı, insan ırkını yıllarca etkileyeceği kesin olan bir iz bırakıyor. Hiç şüphe yok ki, bir şeyleri gerçekleştirme tutkusu ve yeteneği şaşırtıcı. Tesla arabası, SolarCity, SpaceX ve Hyperloop’un arkasındaki fikirden Elon Musk için hiçbir şey ulaşılamayacak kadar uzak görünmüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir