BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İnternet
  4. »
  5. Whatsapp Nerenin Malı | Kim Kurdu

Whatsapp Nerenin Malı | Kim Kurdu

muktesid muktesid -
444 1

Sosyal medyalar arasında en popüler mesajlaşma uygulamasını daha önce duydunuz mu? Whatsapp nerenin malı? Kurucusu kimdir? Hangi ülkeye aittir? Ne zaman kuruldu? Gibi soruların cevabını bulabileceksiniz.

WhatsApp, 2009 yılında, eski iki Yahoo! çalışanı olan Brian Acton ve Jan Koum tarafından kuruldu. Koum ve Acton, Eylül 2007 tarihinde Yahoo!’dan ayrıldıktan sonra Facebook’a iş başvurusunda bulunmuşlar ancak reddedilmişler. Koum, sonraki yaşamını, Yahoo! ‘da çalıştığı vakit biriktirdiği 400.000 $ tasarrufuna güvenerek Güney Amerika’ya yerleşti.

Normal günler geçirmekte olan Jan Koum Ocak 2009’da bir iPhone satın aldıktan sonra, App Store u incelemeye başladı. Yakın zamanda telefonlarda kullanılacak uygulamaların çok fazla önem kazanacağını ve bir mobil uygulama endüstrisi oluşacağını gördü. Koum bir mesajlaşma uygulaması yapmak için harekete geçti. West San Jose’deki arkadaşı Alex Fishman’ı ziyaret ederek fikrini anlattı. Uygulama yapabilmek için bir iPhone geliştiricisine gereksinimleri vardı. Fishman, RentACoder.com’dan bir kod yazarı olan Rus Igor Solomennikov’u buldu ve Koum’la tanıştırdı. Koum, uygulamanın ismini “what’s up” (türkçesi naber) gibi bir seslenme biçiminden esinlenerek “WhatsApp” koydu.

WhatsApp Inc. Kuruldu

24 Şubat 2009’da Kaliforniya’da WhatsApp Inc. şirketini kurdu ve çalışmalara başladı. WhatsApp’ın ilk sürümleri sürekli hata veriyor, bağlantı kopması sorunlarıyla uğreşıyordu. Proje belirli bir noktada tıkanmıştı. Koum, caymak ve yeni bir iş aramak zorunda olduğunu hissetmeye başlamıştı. Bunun üzerine, Brian Acton onu “birkaç ay daha” beklemesi ve çalışmaya devam etmeleri icap ettiğine ikna etti.

Haziran 2009’da Apple, bir uygulama açık olmasa bile bir bildirim vardığında anında uyarı sistemi olan push bildirimlerini duyurudu. Bu duyuruyla birlikte Koum WhatsApp ta değişimler yaptı.Bir kullanıcının durum mesajı değiştiğinde, ağındaki herkes bu yeni durumu görebilecekti.

WhatsApp 2.0 versiyonu ve gelişmeler

WhatsApp 2.0 yeni bir mesajlaşma bileşeni ile piyasaya çıktı ve aktif kullanıcıları aniden 250,000’e ulaştı. Bu arada Brian Acton hala işsizdi ama WhatsApp Inc şirketine dışarıdan destek veriyordu. Acton Yahoo! ‘daki ​​beş eski arkadaşını şirkete 250.000 dolar yatırım yapmaya ikna etti. Bu maddi sermaye başarısının ardından Koum tarafından ödüllendirilerek, şirketin kurucu ortaklığına getirildi. Beta aşamasından birkaç ay sonra, Kasım 2009’da sadece iPhone için App Store üzerinden WhatsApp 2.0 stabil sürümünü yayınladı. İki ay sonra uygulamanın BlackBerry sürümünü geliştirmek için Los Angeles’ta yaşayan bir arkadaşı olan Chris Peiffer’i işe aldı.

WhatsApp, ilk çıktığında ücretsizdi. Talebin çok fazla olması sistem sorunlarına yol açacaktı. Bu nedenle çok hızlı büyümekten kaçınmak için ücretsiz olan uygulama ücretli bir hizmete döndü. Aralık 2009’da iPhone için fotoğraf gönderme özelliği WhatsApp’a dahil oldu. 2011 yılının başlarına kadar WhatsApp, Apple’ın ABD App Store’un indirilen ilk 20 uygulamasından biriydi.

WhatsApp Web

Kullanıcılar, tarayıcıları üzerinden web.whatsapp.com adresine gittikten sonra whatsapp uygulamasına gidip menü’den internet whatsapp’a girip ekrandaki qr kodu telefona okutmaları halinde bilgisayar üzerinden whatsapp’ta oturum açıp sohbeti daha basit ve hızlı bir hale getirmiş oluyorlar.

Web whatsapp ilk kullanıma sunulduğunda ancak google chrome tarayıcısında çalışıyordu. Artık mozilla firefox ve opera tarayıcılarında da çalışıyor.

Whatsapp Nerenin Malı: Amerika Birleşik Devletleri

Whatsapp Ne Zaman Kuruldu: 2010 Ocak

Whatsapp Kurucusu Kimdir: Biran Acton ve Jan Koum

Whatsapp Sahibi Kimdir: Facebook

Whatsapp Alanı: Anlık Mesajlaşma

Whatsapp Programlama Dili: Erlang

Web Site: https://www.whatsapp.com/

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. izomania - -

    Whatsappın nerenin üretimi olduğunu öğrendiğimde şaşırmadım yine 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir