BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilim
  4. »
  5. Yüzyılın En Büyük Bilim Adamları

Yüzyılın En Büyük Bilim Adamları

Omr Omr -
374 0
Yüzyılın En Büyük Bilim Adamları

21. yüzyıl bilim ve teknoloji alanında muazzam ilerlemeler gördü. Şüphesiz, bunun en büyük başarısı, algıladıklarımızın sınırlarını zorlamaktan korkmayan cesur ve vizyon sahibi bilim adamlarına atfedilebilir. Mühendisler farklı biçimlerde geldikçe, hepsi dünyamızın çalışma şeklini birçok yönden değiştiriyor. Genel olarak dünyayı ve evreni iletişim kurma, seyahat etme ve algılama şeklimizde devrim yaratıyorlar. Hatta bazılarının bizi farklı gezegenlere göndermede ve genlerimizi hayal bile edemeyeceğimiz şekillerde değiştirmede parmağı var. Bu yüzyılın şimdiye kadarki en büyük bilim adamları kimler?

Andre Konstantin Geim

Manchester Üniversitesi fizikçisi Geim, 2010 yılında grafen üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı Konstantin Novoselov ile birlikte Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü. Grafen, tek atom kalınlığındaki tabakalardan yapılan süper iletken bir karbon şeklidir. Dünyanın en ince malzemesi olmasının yanı sıra en güçlü ve en sert malzemelerinden biri olarak tanınan, birçok kullanım alanıyla silikona üstün bir alternatiftir. Mezoskopik fizik ve süperiletkenlik üzerine yaptığı araştırmalar da çok umut vericidir.

Konstantin Sergeevich Novoselov

Grafeni keşfetme ve inceleme konusunda Andrée Geim’le yaptığı çalışmalarla tanınan Novoselov’un çalışması, çoğunlukla Fizik ve Malzeme Bilimi alanında olmak üzere 49 makale içeriyor. Dr. Novoselov, Manchester Üniversitesi Fizik ve Astronomi Okulu’nda Kraliyet Topluluğu Araştırma Görevlisi ve aynı zamanda Manchester Üniversitesi’nde Langworthy Profesörü ve Manchester Mezobilim ve Nanoteknoloji Merkezi’nin direktörüdür.

John Craig Venter

Amerikalı biyolog, insan genomunu ilk sıralayanlardan biri olmasıyla ünlüdür. 2010 yılında sentetik bir genom ile ilk hücreyi yarattığı biliniyor. J. Craig Venter Enstitüsü’nün kurucusu, şu anki çalışması sentetik biyolojik organizmalar yaratmaya ve aynı zamanda dünya okyanuslarındaki genetik çeşitliliği belgelemeye odaklanıyor. Time dergisinin 2007 ve 2008 sayılarında, dünyadaki en etkili 100 kişi listesinin bir parçası olarak listelendi. Sentetik yaşam alanındaki araştırmaları, yakıt oluşturmak, ilaç üretmek ve küresel ısınma gibi çevre sorunlarını düzeltmek gibi belirli bir amacı gerçekleştirmek için tasarlanabilen bakteriler oluşturmak için kullanılabilir.

Stephen William Hawking

İngiltere’nin en ünlü teorik fizikçisi ve kozmoloğu pek çok bilimsel kitap yazmıştır. Kozmoloji bilimine ve kuantum yerçekimine yaptığı araştırma ve katkıları, genel olarak kozmolojinin gelişimine katkıda bulunmuştur. Roger Penrose ile birlikte, genel görelilik çerçevesinde kütleçekimsel tekillikler üzerine teoremler sağladı ve kara deliklerin radyasyon yaydığı hakkında teorik tahminler verdi.

Michio Kaku

Michio Kaku, Amerikalı bir teorik fizikçidir. Sicim alan teorisinin kurucu ortağıdır. Fizik ve ilgili konular hakkında zaten birkaç kitap yazmıştır. Zaman yolculuğu ve tekillikler gibi karmaşık bilim konuları hakkında sık sık konuk konuşması için davet edilen teorik fizikçi, solucan delikleri ve zamanda yolculuk gibi çok çeşitli konuları kapsar.

Tiera Guinn Fletcher

Tiera Guinn Fletcher, MIT’den sadece 2017 yılında mezun olan son derece genç bir bilim insanıdır. Yaşı ne olursa olsun, insanları Mars’a, yani Uzay Fırlatma Sistemine göndermeyi amaçlayan NASA programının yapısal analistlerinden ve tasarımcılarından biridir. Görevi, uçak şirketi Boeing’de. 2018’de Yılın Siyah Mühendisi Ödüllerinden En Çok Umut Vadeden Mühendis ödülünü kazandı.

Jennifer Doudna Berkeley ve California Üniversitesi Profesörü ve Gladstones ve Howard Hughes enstitüleri de dahil olmak üzere bir dizi kuruluşun üyesi olan Doudna, yine de son yıllarda pek çok tanıtım gören bir genom düzenleme projesi olan CRISPR üzerindeki çalışmalarıyla ünlüdür. Bilimdeki belki de en önemli keşiflerden biri olan Emmanuelle Charpentier ile yaptığı keşifler ve bir dizi başka başarılar nedeniyle, kariyeri boyunca çeşitli ödüller kazandı. Aynı zamanda TIME’ın en etkili kişilerinden biriydi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir