BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Koronavirüsün mühendislik sektörü üzerindeki etkisi nedir?

Koronavirüsün mühendislik sektörü üzerindeki etkisi nedir?

Omr Omr -
251 0
Koronavirüsün mühendislik sektörü üzerindeki etkisi nedir?

İzolasyon ve koronavirüs günlük yaşamın bir parçası haline geldikçe ve tüm endüstriler etkilendikçe, bu pandeminin sonuçlarının gerçek boyutu biraz daha netleşti. Sektör, birçok insanın dışarı çıkmasının bile yasak olduğu bir dünyada uyum sağlamaya ve hayatta kalmaya çalışırken önümüzdeki aylarda dramatik değişikliklerle karşılaşacak. Peki mühendisliğin kaderi nedir?

İnşaat sektörü vurdu

Mühendislik sektörünü etkileyecek en önemli şeylerden biri küresel tedarik zincirlerinin çökmesidir. İyileşmeye başlayan ancak ilk salgına ev sahipliği yapan Çin, 2019 yılında dünya çeliğinin% 50’sini, dünyadaki alüminyumun% 56’sını ve tüm beton ürünlerinin% 58’ini üretti. Virüsün yayılmasını önlemek için Çin limanlarına bırakılan gemilerle ihtiyaçları olan malzemeleri alıyorlar. Bunun yaygınlaşacağı açıktır: işletmeler Çinli tedarikçilerinden ihtiyaç duydukları malzemeleri alamazlarsa, şantiyeye girmelerine izin verilse bile iş yapamayacaklar.

Ama bu sadece Çin değil. İtalya’da kullanılan mermerin% 16’sının yurt içinde üretilmesiyle İtalya, inşaat için de önemli bir merkezdir. En büyük asansör ve vinç üreticilerinden bazıları, pandemiden çok etkilenen Kuzey İtalya’da bulunuyor, bu da işletmelerin ihtiyaç duydukları ekipmanın çoğunu alamayacakları anlamına geliyor.

Etkinlikler iptal edildi

Etkinlik iptali, tüm endüstrilerde olduğu gibi, mühendislik için de büyük bir sorun olmuştur. Organizasyonlar, virüsün yayılmasını durdurmak için kapılarını kapatıyorlar. Örneğin, Mühendisler İrlanda Ulusal Konferansı yakın zamanda yeniden planlandı. Bununla birlikte, Engineers Ireland, etkinliklerini çevrimiçi hale getirmeye ve üyelerini döngüde tutmak için sanal toplantılar düzenlemeye çalışıyor ve mümkün olduğunca işini sürdürmeye çalışıyor.

Bu, birçok farklı işletme için geçerlidir. Tüm mühendislerin evde çalışması mümkün olmasa da, koronavirüs, sözleşmelerin ve tekliflerin şirketler tarafından kaybedileceği anlamına gelmez. Zoom gibi programlar kullanılarak yeniden planlanabilir veya çevrimiçi tutulabilir.

Hepsi kötü haber değil

Ancak mühendisler, mevcut koronavirüs pandemik durumuna yardımcı olmak için yenilikçi yollar buluyorlar. Örneğin, bazıları koruyucu vizörler ve şu anda azalıyor olan diğer basit ekipmanlar için kitle kaynağı sağlamak için 3D baskı teknolojisini kullanıyor.

Ve mühendisler diğer alanlarda da gevşek davranmıyor. Mühendisler, sağlık uzmanlarının üzerindeki baskının bir kısmını ortadan kaldırmak için ventilatörler ve test kitleri gibi şeylerin üretimini hızla artırıyor. Normalde rekabet halindeki şirketler, örneğin düşük maliyetli ventilatörler geliştirmek için birlikte çalışırlar. Hatta hastanelerin temiz kalmasına yardımcı olan ve temizlikçilerin üzerindeki baskıyı azaltan bir robot bile geliştirildi.

John Hopkins Sistem Bilimi ve Mühendisliği Merkezi, virüsün dünyaya yayılmasını izleyen çevrimiçi bir gösterge panosu oluşturmak için BT uzmanlığını kullandı. Genel olarak ve ülkeye göre doğrulanmış vaka sayısını, kaç kişinin hastalıktan öldüğünü ve kaçının iyileştiğini listeler. (Nisan başı itibariyle 300.000 civarında.) Haritanın lansmanına Lauren Gardner önderlik etti.

Çeşitli hükümetler, işlerini yapamayan veya virüs nedeniyle daha az saat çalışmak zorunda kalan işçilerin bu süre zarfında geçinebilecek kadar para almasını sağlayan ücret tazminat programları da uygulamaya koydu. Alınan miktar ülkeden ülkeye değişir: Almanya’daki bazıları normal ücretlerinin% 90 veya hatta 95’ini alabilirken, Birleşik Krallık’ta standart% 80 ve İrlanda% 70 ile biraz daha düşüktür.

ABD Ordusu Mühendisler Birliği, artan yatak talebiyle başa çıkmak için derme çatma sahra hastaneleri inşa etmek için de çok çalışıyor. New York özellikle ağır darbe aldı ve Vali Andrew Cuomo da dahil olmak üzere bazıları hastane sisteminin başa çıkamayacağından endişeleniyor. Askeri üsler ve öğrenci konaklama yerleri gibi yerler hastanelere dönüştürülüyor, geçici adımlar baskıyı hafifletebilir.

İlerlemek

Genel olarak, su, gaz, elektrik ve geniş bant hizmetleri gibi mühendislik ve kamu hizmetleri firmalarının, devam eden varlıklarının virüsün yayılması üzerindeki etkisini en aza indirirken işlevlerini yerine getirmenin yollarını bulmaları gerekecektir. Bazıları için bu, evden çalışmak anlamına gelir, ancak diğerlerinin hizmetlerimizi çalışır durumda tutan fabrikaları ve fabrikaları ziyaret etmesi gerekecektir. İşçileri güvende ve sağlıklı tutmak için elbette uygun sağlık önlemleri gereklidir.

İnşaat mühendislerinin gelecek için gerçek bir sorumluluğu var. Bazı analizlere göre, covid-19 koronavirüs salgını kısmen, bazen WASH (su, sanitasyon, hijyen) olarak bilinen zayıf hijyen altyapısından kaynaklanıyordu. Geleceğe giderken, en azından hastalıkların tedavisi kadar ve belki de ondan daha önemli olanın onları ilk etapta önlediğini hatırlamak önemlidir. Mühendisler, özellikle inşaat ve sağlık mühendisleri, atık bertarafı ve su yönetimi sistemleriyle sıklıkla çalıştıklarını görerek bunda doğrudan bir role sahiptir. Ancak mühendisler ancak bu kadarını yapabilir. Hükümetler şekillenmez ve sağlık altyapısına yatırım yapmanın korona gibi virüslerin yayılmasını önlemenin önemli bir yolu olduğunu görmezlerse, mühendisler işlerini yapamayacak ve yardımcı olamayacak. Finansman, bunu öncelik olarak gören hükümetlerden doğrudan gelmelidir. Koronavirüs bir uyandırma çağrısı: yeterince hazırlıklı değildik, sağlık altyapımız yeterince sağlam değildi ve sonuç olarak hepimiz acı çekiyoruz. Mühendisliğin gücü ihmal edilmemelidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir