BilaHare

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mühendislik
  4. »
  5. Almanya’daki En İyi İnşaat Mühendisliği Üniversiteleri

Almanya’daki En İyi İnşaat Mühendisliği Üniversiteleri

Omr Omr -
285 0
Almanya daki En İyi İnşaat Mühendisliği Üniversiteleri

İnşaat mühendisliği, köprüler ve yüksek binalar gibi büyük ölçekli yapıların tasarımı ve inşası ile ilgilenen bir mühendislik dalıdır. Bir inşaat mühendisi olarak çalışmak için, statik nesnelerin nasıl davrandığının temellerini anlamak – binaları tasarlamak için – ve ayrıca köprüler ve barajlar gibi yapıların içindeki temel güçleri tam olarak kavramak gerekir.

Almanya’da inşaat mühendisliğine Bauingenieurwesen denir . Kalkınan inşaat mühendisliği öğrencileri, mühendislik alanında üç yıllık bir lisans derecesini tamamlamalı ve daha sonra bir mühendisin mesleki unvanını yasal olarak kullanmadan önce bir akreditasyon sürecinden geçmelidir. Aşağıda, inşaat mühendisi olmakla ilgilenenler için Almanya’daki en iyi on inşaat mühendisliği üniversitesi bulunmaktadır.

1. Münih Teknik Üniversitesi

1868 yılında kurulan Münih Teknik Üniversitesi, aynı zamanda ülkenin en büyük üniversitelerinden biri olan bir araştırma üniversitesidir. Asil bir geçmişi vardır ve 17 Nobel ödüllü ile bağlantıları vardır. Üniversitenin İnşaat Mühendisliği Bölümü, çok sayıda araştırma kurumu ve laboratuvara ev sahipliği yaparken, üniversitenin dünyanın dört bir yanından 40.000’den fazla öğrencisi vardır.

Burada bir inşaat mühendisliği lisans derecesini tamamlamak için, doğa ve inşaat mühendisliği bilimlerinin temellerinin öğretildiği üç yıllık derslerden geçmek gerekir. Bir lisans programını tamamladıktan sonra, öğrenci, inşaat mühendisliğinin seçilen bir alanında uzmanlaşabilecekleri bir Yüksek Lisans programını tamamlamayı seçebilir.

Münih Teknik Üniversitesi’ne başvurmak için, ilgilenen başvuru sahiplerinin TUMonline portalında çevrimiçi olması gerekir. Çevrimiçi başvuru formu doldurulduktan sonra, son başvuru tarihinden önce bir kağıt başvuru yazdırılmalı, imzalanmalı ve üniversitenin ana kayıt ofisine postalanmalıdır.

2. Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü

Bu, Almanya’daki bir başka büyük kamu araştırma üniversitesidir ve Karlsruhe Üniversitesi ile Karlsruhe Araştırma Merkezi arasında 2009 yılında gerçekleşen bir birleşmenin sonucudur. Bilim, mühendislik ve teknoloji için Avrupa’nın en iyi üniversitelerinden biridir. Üniversitenin inşaat mühendisliği bölümü, yapısal analiz enstitüsü, beton yapılar enstitüsü, mekanik enstitüsü ve ulaştırma çalışmaları enstitüsünü içeren on inşaat mühendisliği dalına ayrılmıştır.

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’ndeki lisans programı iki bölüme ayrılmıştır. Programın ilk bölümü öğrenciye mühendislik çalışmalarında karşılaşılan sorunları anlamak için gerekli bilimsel temel bilgileri öğretir. Programın ikinci bölümü, öğrencilere ilgili alan çalışması gibi mühendislik çalışmasının pratik bileşenlerini öğretir. Mezun olabilmek için öğrenciden üç aylık bir süre içinde tamamlanması gereken bir Lisans tezi de gereklidir.

3. Berlin Teknoloji Enstitüsü

Technische Universität Berlin olarak da bilinen Berlin Teknoloji Enstitüsü 1879 yılında kurulmuştur. En büyük ve en önemli Alman teknoloji enstitülerinden biridir ve prestijli TU9’a aittir.

Okulun inşaat mühendisliği bölümü, inşaat mühendisliği alanında lisans ve yüksek lisans derecesi sunmaktadır. Aslında, inşaat mühendisliği öğrencileri üniversitedeki en büyük öğrenci grubunu oluşturmaktadır. Hem Alman eğitim sertifikası hem de yabancı olan öğrenciler burada eğitim almak için başvurabilirler. Başvuru süreci TU Berlin web sitesinde çevrimiçi olarak tamamlanabilir.

4. Dresden Teknik Üniversitesi

Almanya’nın doğusundaki Saksonya eyaletinde bulunan Dresden Teknik Üniversitesi, Almanya’daki en büyük on üniversiteden biridir. Okul 1828 yılında kurulmuştur ve TU9 üyesidir. Okulun kuruluşu, Alman imparatorluğunun kuruluşuna bağlıdır ve sonuç olarak, kampüsteki binaların çoğu 100 yaşın üzerindedir.

Dresden Teknik Üniversitesi inşaat mühendisliği fakültesi, öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için farklı inşaat mühendisliği dereceleri sunmaktadır. Tam derecesi almakla ilgilenmeyenler için bir diploma programı mevcuttur. Uzaktan eğitim lisans programı da mevcuttur. Öğrenci kabul edildikten sonra, mezuniyet için gerekli olan sekiz haftalık pratik iş deneyimini de tamamlayacaktır.

5. Technische Universität Darmstadt

Bu, güneydoğu Darmstadt şehrinde bulunan başka bir TU9 üniversitesidir. 1877 yılında kurulmuş olup, dünyada elektrik mühendisliği bölümüne sahip ilk üniversitelerden biridir. Aslında, Albert Einstein bu üniversiteyi bile tavsiye etti!

Bu üniversitedeki inşaat mühendisliği bölümü, inşaat mühendisliği ve jeodezi olmak üzere iki ana dal sunmaktadır. Bir lisans inşaat mühendisliği derecesi elde etmek için, öğrencinin genel kursları, uzmanlık kurslarını, isteğe bağlı genel ve uzmanlık kurslarını ve bir Lisans tezi tamamlaması gerekir. Hem Alman hem de uluslararası öğrenciler, başvuru süreci çevrimiçi olarak yürütülürken başvurabilirler.

6. Stuttgart Üniversitesi

Stuttgart Üniversitesi, Almanya’daki en eski TU9 üniversitelerinden biridir ve çeşitli mühendislik disiplinlerinde en iyi mühendislik programlarına sahiptir. İnşaat ve çevre mühendisliği fakültesi 14 farklı enstitüden oluşmaktadır ve 400’den fazla kişiyi istihdam etmektedir.

Stuttgart Üniversitesi’nde okumakla ilgilenen öğrenciler, Almanca lisans programlarını ve İngilizce yüksek lisans programlarını tamamlayabilirler. Sunulan uzmanlıklar arasında hesaplama mekaniği, yapı mühendisliği, ulaşım sistemleri ve su ve çevre bulunur.

7. Ruhr Üniversitesi Bochum

Bochum Ruhr Üniversitesi 1962’de kurulmuştur. Okulun inşaat ve çevre mühendisliği bölümü bir Lisans ve Yüksek Lisans derecesi sunmaktadır. Lisans derecesi altı yarıyılda tamamlanabilirken, Yüksek Lisans derecesi dört yarıyılda tamamlanabilir.

İlgilenen başvuru sahipleri, son başvuru tarihleri ​​15 Temmuz ve 15 Ocak olmak üzere çevrimiçi olarak başvurabilirler. Kabul edildikten sonra öğrenci, Revit ve LaTeX gibi mühendislik yazılımlarını kullanmayı öğrenebilecekleri okulun birçok programından, araştırma tesislerinden ve atölyelerden yararlanabilir.

8. Braunschweig Teknik Üniversitesi

Braunschweig Teknik Üniversitesi, geçmişi 1745’e dayanan bir başka TU9 üniversitesidir. Üniversite, disiplinler arası araştırmalarıyla tanınmaktadır ve ‘akıllı gelecek’ şehirlerine odaklanan bir araştırmaya sahiptir.

Braunschweig Üniversitesi’ndeki inşaat mühendisliği kursu, inşaat mühendisliği bilgisindeki hem mevcut hem de gelecekteki talepleri karşılamak için tasarlanmıştır. Hem bir Lisans hem de bir Yüksek Lisans programı burada sunulmaktadır ve Lisans derecesi altı yarıyıl kaplamaktadır. Yüksek Lisans derecesi sırasında öğrenciler, atık yönetimi, yapı malzemeleri, yangından korunma mühendisliği ve daha fazlası gibi birçok konuda uzmanlaşabilirler.

9. Duisburg-Essen Üniversitesi

1654 yılında kurulan Duisburg-Essen Üniversitesi, 40.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır ve Almanya’daki en büyük on üniversiteden biridir. Okulun inşaat mühendisliği bölümü, 14 farklı disiplinde özel çalışmalar sunmaktadır.

İlgilenen adaylar bir Lisans veya Yüksek Lisans programını tamamlamak için başvurabilirler. Öğrencilerin uzmanlaşabileceği bazı inşaat mühendisliği konuları arasında inşaat yönetimi, jeoteknik mühendisliği, beton yapılar, mekanik, kentsel su ve atık yönetimi bulunmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir